Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Włoska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika

Świątynia była odpowiedzią narodu na prowadzoną rusyfikację. Obecnie jest katedrą Diecezji Warszawsko-Praskiej.

ulica Floriańska 3 (mapa)
Katedra św. Michała Archanioła św. Floriana Męczennika
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Budowa tej katolickiej świątyni miała źródło nie tylko w duszpasterskich potrzebach parafii, ale była też odpowiedzią narodu na prowadzoną rusyfikację. W drugiej połowie XIX wieku powstała na Pradze monumentalna cerkiew Marii Magdaleny. Wówczas proboszcz tutejszej parafii przystąpił do budowy nowego, neogotyckiego w formie, kościoła według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Strzeliste 75-metrowe wieże były widoczne z daleka i przewyższyły cebulową kopułę pobliskiej cerkwi.
W czasie II wojny światowej kościół został zburzony – hitlerowcy wysadzili kościół na dwa dni przed opuszczeniem Pragi, używając do tego celu ogromnych ilości materiałów wybuchowych, przeznaczonych m.in. na wysadzenie pobliskiego szpitala (który dzięki temu ocalał). Przetrwały jedynie fragmenty zewnętrznych murów oraz figury patronów: św. Michała Archanioła i św. Floriana. Odbudowa trwała do 1970 roku i przebiegała z wielką dokładnością, przy użyciu cegieł jakie produkowano w XIX wieku.
W 1992 roku powstała nowa Diecezja Warszawsko-Praska. Jako jej katedrę obrano kościół pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zwany odtąd "katedrą praską".

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.