Urząd m.st. Warszawy There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Koneser - Dawna Warszawska Wytwórnia Wódek

Do niedawna działała tutaj Warszawska Wytwórnia Wódek Koneser. Obecnie w zabudowaniach fabryki działają liczne instytucje kulturalne, organizowane są happeningi i koncerty, odbywają się wystawy i konferencje.

ul. Ząbkowska 27/31 (mapa)
monopolpraski.pl
Koneser
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Zbudowana w 1897 roku. Nazwana została Rektyfikacją Warszawską na Pradze. Do niedawna działała tutaj Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser". Produkowano tutaj wódki czyste, kilka rodzajów wódek gatunkowych i winiaki. To na Ząbkowskiej opracowano formułę wielu znanych w kraju i za granicą marek alkoholi, m.in. najsłynniejszych polskich wódek – wyborowej, luksusowej oraz żubrówki.
Fabryka jest ciekawym przykładem budownictwa przemysłowego sprzed stu lat. Część zabudowań stylizowana jest na gotyk, frontowy budynek przy bramie przypomina mały zamek z wieżyczką. Budynki w niezłym stanie przetrwały II wojnę światową, zachowały się tu ciekawe elementy małej architektury (kute w stali tzw. ankry, czyli elementy spinające wieniec w formie róż) i urządzenia techniczne, np. lampy łukowe.
Obecnie w zabudowaniach fabryki działają instytucje kulturalne, galerie sztuki (w tym najbardziej znane Galeria Luksfera i Galeria Klimy Bocheńskiej), organizowane są tu happeningi, koncerty, przeglądy filmów i sztuk teatralnych, warsztaty fotograficzne i tańca nowoczesnego, odbywają się też wystawy i konferencje. W przyszłości ma tutaj powstać centrum kultury i sztuki współczesnej.