Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Hotel Bristol

Jeden z najstarszych i najbardziej luksusowych hoteli Warszawy, dawne miejsce wytwornych bali i przyjęć oraz spotkań śmietanki towarzyskiej z kręgu kultury i sztuki oraz polityki.

ul. Krakowskie Przedmieście 42/44 (mapa)
Hotel Bristol
Przeglądanie tej mapy wymaga Javascript.

Pod koniec XIX wieku w miejscu obecnego hotelu znajdował się Pałac Tarnowskich, w którym mieściły się instytucje publiczne. Budynek został zakupiony przez Ignacego Paderewskiego, Stanisława Roszkowskiego i Edmunda Zarembę, którzy w 1898 roku wystąpili z inicjatywą budowy hotelu.
Projekt, w stylu secesyjnym, wykonali Tadeusz Stryjeński i Franciszek Mączyński lecz został on przerobiony przez Władysława Marconiego. Zmienił on styl fasady na neorenesansowy, a całości budynku nadał charakter monumentalny. Secesyjny wystrój wnętrz został wykonany przez Ottona Wagnera młodszego. Hotel, otwarty w listopadzie 1901 roku, miał wiele udogodnień m.in. elektrownię, centralne ogrzewanie, podwójną wentylację oraz windy. Do dyspozycji gości było 200 pokoi na 4 piętrach. Gmach Bristolu przyczynił się do zmiany wyglądu Krakowskiego Przedmieścia i przebudowy ulicy Karowej.
Po odzyskaniu niepodległości w hotelu odbywały się debaty polityczne. W 1923 roku Józef Piłsudski ogłosił tutaj, że wycofuje się z życia politycznego. Na początku II wojny światowej w budynku mieścił się szpital, potem mogli korzystać z niego wyłącznie Niemcy. Budynek został nieznacznie zniszczony podczas powstania warszawskiego. Po wojnie właścicielem hotelu był Bank Cukrownictwa, a następnie Orbis. Ponieważ nie znaleziono wykonawcy remontu planowanego w 1973 roku Bristol stał się czasowo hotelem II kategorii. W 1981 roku obiekt został zamknięty i przeprowadzono w nim wieloletni, generalny remont. Uroczystego otwarcia 1993 roku dokonała Margaret Thatcher.
W budynku swoje atelier miał Wojciech Kossak, a z hotelowego balkonu śpiewał Jan Kiepura. W hotelu gościli także m.in. Józef Piłsudski, John F. Kennedy, Richard Nixon, a w ostatnich latach Tina Turner, Jose Carreras i Woody Allen.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.