Urząd m.st. Warszawy
Mapa strony Twój przewodnik
  • Polska wersja językowa
  • Angielska wersja językowa
  • Niemiecka wersja językowa
  • Francuska wersja językowa
  • Rosyjska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
  • Hiszpańska wersja językowa
Szukaj
Szukaj
Szukaj
There are countless reasons to fall in love with Warsaw

Płock


PłockPłock - Rynek Starego Miasta

Panorama Płocka, położonego niezwykle malowniczo na skarpie wiślanej, jest jednym z najpiękniejszych widoków na Mazowszu, a zdaniem wielu, także w Polsce!
Idąc od zoo do rogatek Dobrzyńskich mija się najważniejsze zabytki Płocka – grodu Krzywoustego, jednego z najstarszych miast w Polsce. Można pójść górą, promenadą wzdłuż krawędzi Wzgórza Tumskiego lub dołem, aleją nad samą Wisłą. Ale jest to długi, kilkukilometrowy spacer.
Główną ulicą miasta jest Tumska (deptak), łącząca Wzgórze Tumskie z Nowym Rynkiem. Znajdują się przy niej bazylika katedralna, muzea Diecezjalne i Mazowieckie oraz Towarzystwo Naukowe Płockie.
Symbolem Płocka jest licząca prawie dziewięć wieków katedra. Spoczywają w niej prochy dwóch władców Polski – Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Pochowano ich tutaj, a nie na Wawelu z innymi królami, bo w tym mieście się urodzili i rezydowali. Za ich panowania, w latach 1079-1138, Płock był stolicą państwa. Następni władcy Polski powrócili do Krakowa.
Podczas przebudowy katedry w 1900 roku, kapituła katedralna wybrała do zrobienia nowej polichromii Józefa  Mehoffera, który wziął już nawet zaliczkę, ale jego zbyt artystyczny w ocenie biskupów projekt, nie zyskał aprobaty i malowidła ostatecznie wykonał Władysław Drapiewski. Wszystkie postacie na freskach są podobiznami mieszkańców Płocka z początku XX wieku. Jedno z dzieci ma twarz kilkuletniej Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej – późniejszej dyrektorki Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Jako dziecko śpiewała ona w chórze płockiej katedry.
W weekend poprzedzający Wielki Tydzień w świątyni odbywa się Festiwal Muzyki Jednogłosowej. Rozbrzmiewają wtedy chorały gregoriańskie w interpretacji najlepszych zespołów muzyki dawnej. Piękne drzwi do katedry są kopią. Oryginał, wykonany osiem wieków temu w Magdeburgu, w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zamiast do katedry płockiej trafił do Soboru św. Zofii w Nowogrodzie.
Przed katedrą, po lewej stronie, znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II, a stojące nieopodal dwa budynki zajmuje Muzeum Diecezjalne, w którym można m.in. zobaczyć hermę św. Zygmunta z XIV wieku, kielich Konrada Mazowieckiego oraz zbiór ponad 100 pasów kontuszowych, eksponowany w specjalnie zaprojektowanej szafie.
W secesyjnej kamienicy przy ulicy Tumskiej 8 znajduje się Muzeum Mazowieckie,  mające  największą w Polsce, a zarazem jedną z najbogatszych w Europie, kolekcję sztuki secesyjnej. Składa się ona z 11 tysięcy eksponatów. W kilku salach odtworzono mieszkanie mieszczańskie. W oddzielnych pomieszczeniach prezentowane są obrazy, rzeźby, ceramika, szkło artystyczne, metaloplastyka. Są tu dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Jacka Malczewskiego.
A w Bibliotece im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego jest przechowywany cykl 80 grafik Francisco Goi "Kaprysy". Do Polski przywiózł je ponad sto lat temu Józef Feliks Zieliński z ziemiańskiej rodziny Zielińskich – darczyńców Towarzystwa. Ze względu na niszczące działanie światła słynne grafiki są eksponowane jedynie na wystawach czasowych.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.